Jak nejlépe pěstovat rajčata?

Botanici jej považují za ovoce, kuchaři a tvůrci legislativy spíše za zeleninu, všichni se ale shodnou na tom, že jeho chuť je nezaměnitelná. Řeč je samozřejmě o rajčeti. Mnoho z nás rajčata automaticky nakupuje v obchodě. Často to ale není nutné. Pěstování rajčat totiž není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí se řídit několika základními radami.

Pojďme se tedy na to, jak pěstovat rajčata, podívat podrobněji.

 


 

Kdy ideálně sázet rajčata?
 

V prvé řadě bude vždy lepší sázet rajčata do záhonu ve formě již předpěstovaných sazenic. Nejlepší dobou pro zahájení pěstování je tedy březen, kdy do truhlíku, nebo kelímků vysadíme semena. V druhé polovině května pak sazenice přesuneme do záhonu. Sazeničky by v tu dobu měly mít silný stonek a zdravě zelené lístky. Pro zvýšení budoucího pěstitelského úspěchu je vhodné vysadit sazenice rajčat trochu šikmo a zahrnout je zeminou. V tomto případě totiž zakoření i stonek a přispěje tak k vytvoření odolnějšího kořenového systému.

Rostlinkám samozřejmě vyhovuje co nejvíce slunce. Lepší je také místo, které bude chráněno před případným studeným větrem. Přece jen jsou největšími světovými producenty rajčat jižní státy. Je tedy dobré rajčatům španělské podnebí alespoň částečně přiblížit. Doslova prosperovat budou rajčata samozřejmě ve skleníku.




Bez tyče k rajčatům to nepůjde
 
Naopak nezbytné je zajistit rostlinkám dostatečnou oporu v podobě tyče k rajčatům. Tu potřebují prakticky všechny odrůdy kromě keříkových rajčat. Tyč stačí umístit vedle sazenice a mladou rostlinu k ní přilnout. Tyčí existuje několik druhů. Pro samotná rajčata je vhodná třeba spirálová tyč, která díky své výšce a zakroucení dokáže rostlině poskytnout dostatečný prostor k růstu. Chybu ovšem neuděláte ani s rovnou poplastovanou tyčí, která je díky své úpravě velmi odolná. Poplastované tyče je navíc možné pomocí  kloubů  spojovat a vytvořit tak mříž k pěstování nejen rajčat, ale i dalších popínavých plodin. Třeba vinné révy.

Pokud jste rajče správně uchytili, už nezbývá než jej pravidelně hnojit – rajče je totiž poměrně náročné na živiny. A případně také zalévat, nebo nechat přírodu, ať se o vláhu postará sama. Rajče by ovšem neměl zkrápět příliš vydatný déšť. Pak hrozí popraskání plodů.

Rozhodně se také vyplatí během pěstování několikrát hlínu kolem rajčete opatrně obkopat motykou a přihrnout novou zeminou, aby rajče zapustilo nové kořeny. Pak už jen stačí počkat, až plody krásně zčervenají a vychutnat si vlastnoručně vypěstovanou zeleninu.

 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout