Jak na sušení prádla? Leifheit vs. Vileda - zahradní a domácí sušáky na prádlo.

Vybíráte sušák na prádlo? Potřebujete zahradní sušák nebo sušíte prádlo uvnitř? Vileda,Leifheit nebo Brabantia? Poradíme Vám jak vybat ten správný!

Jak na sušení prádla? Zahradní a domácí sušáky na prádlo.

Čisté prádlo sušící se na zahradě na slunci vypadá jako idylický výjev z reklamy, ve skutečnosti není věšení vypraného prádla oblíbenou činností. Existují ale vychytávky, které se snaží sušení prádla co nejvíc ulehčit.

Dost místa na zahradě i na sušáku

Klasické šňůry natažené mezi dvěma sloupky, tak vypadá typický sušák na prádlo. Zabírá ale moc místa a nepohnete s ním. Kromě toho je potřeba šňůry průběžně otírat od nečistot, které by se jinak přenesly na prádlo. Řešením může být rozkládací zahradní sušák, který po usušení prádla jednoduše složíte, vyndáte z upevnění a uklidíte. Nepřekáží pak na vaší zahradě například při sekání trávy.

Sušák v zemi upevníte pomocí plastového šroubu, který se ale prodává zvlášť. Většina zákazníků si šroub přikupuje. Sušák se pak dá vyndat na zimu ze země nebo kdykoliv přemístit jinam. Šroub stojí kolem 500 Kč. Stačí ho jen zavrtat do země a udrží sušák bez problémů. Pokud nechcete platit navíc, použijte držák, který je v ceně. Musí se ale zabetonovat do země, aby se sušák nepohyboval, nebo se pod vahou mokrého prádla a větru nevyvrátil. Držák sušáku upevněte pod úrovní trávníku, usnadní vám to sekání

 

Na trhu seženete víc typů skládacích sušáků, liší se v rozměrech i ve způsobu otvírání, u některých typů lze nastavit i výšku, např.Leifheit Linomatic L 600 Plus nebo Vileda Viva Air Supa Dry. Sušák buď ručně rozložíte vytáhnutím konstrukce, nebo zatáhnutím za provázek. Dražší typy chrání šňůry před nečistotami. Při skládání se totiž šňůry zatáhnou do bočnic, takže je nemusíte omývat. Bočnice sušáku se přitom dají využít i jinak. Připevníte-li k nim speciální klip na drobné oblečení, můžete sušit navíc až 38 ponožek bez kolíčků a zavěsit dalších osm ramínek s košilemi. Za jeden easyklip zaplatíte 200 Kč.

 

S rozměry a kvalitnějším ovládáním roste samozřejmě i cena. U komfortnějších typů sušáků se může vyšplhat až na 5 000 Kč, nejjednodušší typy ale koupíte za pár stovek. U dražších typů alespoň od 1500,- korun máte zaručeno, že vám dlouho vydrží.

 

Domácí sušení prádla

Kdo nemá k dispozici zahradu, nemusí zoufat. Trochu štěstí mají ti, kteří mohou sušit prádlo na balkoně. V zimě se ale veškeré prádlo musí sušit vevnitř. Jak na to, aby zabíralo co nejméně prostoru?

Nástěnný sušák Combifix se dá rozložit jak uvnitř domu, tak venku. Je jen třeba nainstalovat držák, do kterého ho upevníte. Sušák stačí na jeden obsah pračky.

Klasický rozkládací sušák prádla nabízí dostatek místa, využít lze i jeho odklápěcí bočnice. Dvě várky prádla se na sušák vejdou pohodlně. Složený sušák zabere tolik místa jako žehlicí prkno. Výhodou tohoto typu je jeho jednoduchá manipulace - můžete ho rozložit prakticky kdekoliv, za dobrého počasí i na zahradě.

Podobnou variantou je skládací věž - třípatrový sušák prádla. Vypadá jako žebřík se třemi schůdky, ve kterých jsou natažené šňůry. Na ně můžete oblečení pokládat nebo ho věšet. Věž lze umístit kdekoliv, dokonce i nad vanu, nabízí ale méně prostoru než klasický sušák.

Finančně i prostorově nejúspornější variantou je nástěnný vysouvací sušák do koupelny. Přimontujete ho nad vanu a pak věšíte prádlo. V současnosti se vyrábějí sušáky, které povolené šňůry zpět natahují. Jediná nepříjemnost nastane, když si chcete dopřát koupel ve vaně, nad kterou visí spousta prádla.

 

Do prostornější koupelny se hodí topný elektrický sušák. Nenabízí velký prostor na prádlo, ale dají se na něm například dobře sušit ručníky a přijde na několik stovek. Podobně ale můžete na sušení prádla využít i radiátor.

 

Článek byl připraven za pomocí zdroje: www.idnes.cz

Odeslat článek známému   Vytisknout