Jak založit trávník

S dostavbou rodiného domu, pořízením chalupy či pozemku, přichází také potřeba zvelebit si okolní prostory k obrazu svému. Nejčastější úpravou pozemku bývá založení trávníku, což sebou nese určitá pravidla, která je nutné dodržovat, chceme-li dosáhnout těch nejlepších výsledků. Nejvhodnější dobou pro výsev trávníku jsou jarní měsíce (duben-květen) či konec léta (konec srpna-září). Samozřejmě trávník lze založit i v letních a podzimních měsících, ale je nutné přihlédnout k vlivům počasí. V horkých letních měsících je nutná vysoká četnost závlahy, protože v opačném případě hrozí zasychání semen.V těch pozdních měsících (konec podzimu) zase nízká teplota zabraňuje správnému vyklíčení travních semen. Naopak pro samotnou přípravu půdy (orba,odplevelení apod.) je nejvhodnější podzim, aby půda promrzla. V následujícím článku určenému především hobby pěstitelům, naleznete tipy a rady jak postupovat při zakládání trávníku.

 

Příprava půdy pro založení trávníku

1) Odstranění hrubých nečistot a plevelů
Chystáte-li se založit trávník tam, kde před tím bylo staveniště, je nutné zbavit plochu nežádoucích příměsí, zejména stavební suti a kamení. Následně je potřeba plochu řádně zbavit různých plevelů, které by později narušovaly kvalitu trávníku. Odplevelení je nejlépé provádět již na podzim a v případě opětovného výskytu znovu na jaře cca 3 týdny před výsevem trávníku. Pro tento účel zvolte postřik tzv. neselektivním neboli totálním herbicidem např. Roundupem a vyčkejte 2-3 týdny než plevele uhynou.Tento proces je potřeba provádět za sucha, aby působení herbicidu bylo účinné. Na efektivní aplikaci herbicidu použijte zádový či ruční postřikovač.

2) Kypření a kvalita půdy
Nyní je potřeba půdu řádně prokypřit a to přibližně vrstvu 10 – 20 cm. Hloubka prokypření záleží na utuženosti půdy. Pokud byla zem značně utužována např. stavební činností, je doporučeno provést zrytí nebo orbu a následně rozdrdit hroudy (ideální doba pro orbu je podzim, aby zemina promrzla). Vykazuje-li půda horší kvalitu (těžká, jílovitá, mrtvá atd.) je nutné navést alespoň 10 cm silnou vrstvu kvalitnější ornice (nejvhodnější pro výsadbu trávníku je půda lehká až středně těžká písčito-hlinitá až hlinitá), případně dle individuálních možností promísit těžkou půdu s pískem a rašelinou. Nechte 1 týden odpočinout. Plochu je také nutné zbavit velkých kamenů, které by později mohli bránit rovnoměrnému růstu trávy či dokonce poškodit sekačku.

3) Hnojení a konečné přípravy
Takto připravenou půdu  je potřeba doplnit o živiny ve formě hnojiva, které díky svému vyváženému poměru živin zajistí trávníku zdravý růst a systě zelenou barvu např. Agro trávníkové hnojivo (s vyšším obsahem hořčíku a síry). Hnojivo se nejlépe aplikuje pomocí rozmetadla (sečky) např. Handy Green, které zajistí rovnoměrnost rozhozu (hustota dávkování na m2 je uvedena na každém balení hnojiva). V ideálním případě je vhodné pohnojený povrch zasypat 2-3 cm vrstvou trávníkového substrátu. Nyní  povrch lehce přitlačte, zavlažte a nechte cca 2 týdny „sednout“.  Následně je potřeba opravit nerovnosti, vzniklé usazováním půdy. Je-li potřeba upravit pH půdy (půda je kyselá) , učiňte tak pomocí mletého vápence (ideální pH půdy pro růst trávníku je 5,5 – 6,5).


Výběr travního semene
Ještě než se vůbec půstíte do samotného výsevu , je potřeba rozmyslet si jaký typ trávníku bude vhodný právě pro Vás. Je nutné přihlednout k zátěži, které bude trávník vystavován. Následující přehled Vám pomůže vybrat tu nejvhodnější travní směs.

1) Rodinné domy
Travní směs pro tento účel je nejžádanější a proto její osivo bylo vyvinuto tak, aby splňovalo nároky těchto uživatelů. Jedná se o travníky, které nevyžadují zvláštní nároky na údržbu a přesto vypadají reprezentativně. Jsou uzpůsobeny tak, aby se o ně dokázal postarat běžný hobby uživatel.Zástupcem takové travní směsi je např. Král trávníků.

2) Parky a okrasné zahrady
Předpokladem pro výsadbu tohoto druhu trávníku je nižší zátěž oproti výše uvedené travní směsi. Tyto travní směsi vynikají svým atraktivním vzhledem a jsou vhodné pro použití v zahradách spíše okrasného charakteru, městkých parcích či rekreačních chalupách. Tento typ trávníku zastupuje např. Agro Speciál Park.

3) Sportovní a dětská hřiště
Tyto travní směsi vynikají především svou odolností vůči zátěži. Svoje uplatnění naleznou zejména na sportovištích, ale také zahradách s předpokladem většího schromažďování lidí (párty, různé sešlosti).Zástupcem tohoto typu trávníku je např. Agro Speciál Sport.

4) Univerzální plochy
Travní směs tohoto charakteru se vyznačuje nízkými nároky na údržbu, ale také méně reprezentativním vzhledem. Trávník je velmi odolný a využitelný je zejména tam ,kde o něj nelze pravidelně pečovat (kolem sídlišť, okolních cest, chalup). Tento druh travní směsi zastupuje např. Agro Speciál Universal.

5) Ostatní travní směsi
Existuje ještě celá řada speciálních travních směsí, kterými lze doplnit již výše uvedené. Jedná se například o travní směsi Floria Stín (pro stinná místa), Floria Regenerace (pro poškozená místa), Floria Trávníková náplast (rychlá oprava poškozených míst) apod.

Travní směsi jsou k dostání v různě velkých baleních, proto je možné dokoupit menší množství třeba jen pro dosetí poškozených míst nebo pro založení trávníku na velmi malém prostoru např. Král trávníků 2 kg, TS Sport 1 kg, TS Park 1 kg.


Výsev travního semene do připravené půdy
Pokud je půda pro budoucí trávník náležitě připravena, přistupte k jeho samotnému výsevu. Opět platí, že chcete-li dosáhnout rovnoměrného výsledku, použijte aplikátor osiv a hnojiv neboli rozmetadlo např. Handy Green. Pokud zvolíte ruční výsadbu bez pomoci aplikátoru, je dobré rozdělit si pozemek na dvě poloviny a vysévat do kříže (ve dvou na sebe kolmých směrech). Nyní je potřeba travní semena zapracovat s horní vrstvou půdy a přitlačit zahradním válcem či prknem.
Poté zasetou plochu mírně a opatrně zavlažte. Následující 2 – 3 týdny udržujte klíčící semena ve vlhkém prostředí. Aby výsadba trávníku byla úspěšná je dobré zjistit také předpověď počasí pro následující dny, neboť přívalový déšť a silný vítr jsou nežádoucí a v takových případech je nutné výsadbu opakovat.
Ani opačný extrém není vhodný (vysoké teploty), klíčící travní semena by mohla při nedostatečném zavlažování zasychat (proto jsou pro výsadbu trávníku nejvhodnější měsíce konec března, duben, počátek května a konec září).


Závlaha nového trávníku
Jak už bylo výše předznamenáno, po výsadbě je nejdůležitější zajistit budoucímu trávníku dostatek vláhy. Množství vody potřebné k úspěšnému vyklíčení travních semen je v příme závislosti na počasí (do 15°C 3-4x do týdne, do 25°C denně, nad 25°C i 2 x denně). I v průběhu prvního roku je potřeba trávník udržovat v intenzivním růstu, aby se docílilo jeho plného zapojení. Zavlažovat můžeme několika způsoby. Jedním ze způsobů je tradiční zavlažování pomocí zahradní hadice např. Hozelock, kdy pomocí  konektorů (postřikovací pistole) dosáhneme různě silného proudu a roztřiku.
Komfortnějším, ale  cenově nenáročným způsobem může být instalace přenosného rozstřikovače (v případě větší plochy i několik roztřikovačů), který se jednoduše propojí se zahradní hadicí a umístí se tak, aby zavlažoval požadovanou plochu trávníku. Jak dlouho ponechat roztřikovač na jednom místě závisí na jeho záběru (orientačně záběr 10 m2 = 20 – 40 min., záběr 90 m2 = 2,5-3 hod.). Další možností může být také integrovaný zavlažovací systém, který vzhledem ke své vysoké pořizovací ceně není vhodný pro většinu hobby pěstitelů trávníku.  

 

Sekání nového trávníku
První sekání trávníku se provádí při výšce porostu 7 – 10 cm, s ohledem na jeho hustotu. Mladý trávník zkracujeme přibližně na polovinu (cca 4 – 5 cm), přičemž je velmi důležité, aby byl nůž sekačky kvalitně nabroušený a řez byl čistý. V opačném případě by docházelo  k trhání listů a případnému vytrhnutí celé rostliny, která ještě nestačila řádně zakořenit do hloubky. Další interval sekání je obvykle 10 – 14 dní (dle vlivu počasí)a seče se přibližně na výšku 3 – 4 cm. Četnost sečení se také odvíjí od typu trávníku a jeho zátěže.
Stane-li se z nějakého důvodu, že trávník přeroste, nikdy jej nezkracujte najednou na nejnižší možnou hranici, neboť trávník je ve spodní části velmi citlivý a hrozí jeho popálení sluncem. Vždy je potřeba dodržet pravidlo jedné poloviny, tzn. že přerostlý trávník zkrátíte pouze o polovinu jeho délky. Následně vyčkáte 4-5 dní, než se  přerostlý trávník zregeneruje (zazelená) a poté jej zkrátíte na požadovanou výšku (maximálně však opět o polovinu výšky – týká se velmi přerostlých trávníků).

Odeslat článek známému   Vytisknout